SAMSUN BAFRA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortak Sınavlar Duyurusu

Ortak Sınavlar Duyurusu

  Millî Eğitim Bakanlığının 09.09.2023 tarihinde yayınlanan  Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında ülke, il/ilçe ve okul genelinde ortak yazılı sınavların yapılacağı belirtilmiştir.

     Bu kapsamda Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda 6. sınıf Türkçe ve Matematik derslerinin, 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinin 1. dönem 2. sınavları ile 2. dönem 1. sınavlarının Bakanlığımız tarafından ülke genelinde ortak olarak yapılacağı duyurulmuştur. Bu sınavların konu soru dağılım tabloları Bakanlığımız tarafından yayınlanacaktır.

     Ayrıca Samsun İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu'nda alınan karar gereği 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda Samsun ilinde  7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinin ve 9. sınıf Coğrafya dersinin 1. dönem 2. sınavları Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde ortak olarak yapılacaktır. Bu sınavlara ait konu soru dağılım tablolarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

     Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne göre konu soru dağılım tabloları; öğretim yılı başında her sınav için il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ile birlikte oluşturulacak, ardından tüm okul ve öğrencilerle paylaşılacaktır. Bu doğrultuda Samsun Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ve il sınıf/alan zümreleri tarafından tüm zorunlu derslerin konu soru dağılım tabloları hazırlanmıştır.

     Konu soru dağılım tablosu, öğretim programında yer alan konu ve kazanımlarla ortak sınavlardaki soru dağılımlarının gösterildiği tabloyu ifade eder. Konu soru dağılım tabloları, sınavların kapsam geçerliğinin artırılması ve öğrencilerin sınavlara daha bilinçli hazırlanması için her sınavda hangi konu/kazanımdan kaç soru sorulacağının önceden öğrencilere bildirildiği tablolardır.

     Öğretmenlerimiz okullarında yapacakları sınavlarda konu soru dağılım tablolarında belirtilen senaryolardan bir tanesini seçerek okullarında ortak olarak uygulayacaklardır. Seçilen senaryoda yer alan kazanımlar ve soru sayısı dışına çıkılmayacaktır.

     Okul genelinde uygulanacak ortak sınavlar, il/alan zümreleri tarafından ilan edilen konu soru dağılım tabloları göz önünde bulundurularak cevabın tamamını öğrencinin oluşturacağı açık uçlu sorulardan meydana gelen yazılı sınav şeklinde yapılabileceği gibi açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde de hazırlanabilir. Çoktan seçmeli, eşleştirme, doğru/yanlış gibi şansa dayalı soru türleri kesinlikle kullanılmayacaktır.

Ortak Sınav Tarihleri

26 Aralık 2023 Salı günü 6. sınıf Türkçe ve Matematik dersleri yazılı sınavları

26 Aralık 2023 Salı günü 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi yazılı sınavı

27 Aralık 2023 Çarşamba günü 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik dersleri yazılı sınavları

28 Aralık 2023 Perşembe günü 9. Sınıf Coğrafya dersi yazılı sınavı

Aşağıdaki bağlantılardan ortak sınavların konu soru dağılım tablolarına ulaşabilirsiniz.

Temel eğitim :

https://samsunodm.meb.gov.tr/www/temel-egitim-ortak-sinavlari-konusoru-dagilim-tablolari/icerik/121

Orta öğretim :

https://samsunodm.meb.gov.tr/www/ortaogretim-ortak-sinavlari-konusoru-dagilim-tablolari/icerik/122

Mesleki ve teknik öğretim (A-K) :

https://samsunodm.meb.gov.tr/www/mesleki-ve-teknik-egitim-alan-dersleri-ortak-sinavlari-konusoru-dagilim-tablolari/icerik/123

Mesleki ve teknik öğretim (M-Z) :

https://samsunodm.meb.gov.tr/www/mesleki-ve-teknik-egitim-alan-dersleri-ortak-sinavlari-konusoru-dagilim-tablolari-m-z/icerik/124 

Fatih Mah. Millet Cad. No3, Bafra Kaymakamlığı Binası, Kat2, Bafra/Samsun - 03625431097 03625424526

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.